belkaymasi-1

BEL KAYMASI

Bel kayması (lomber disk hernisi), bel omurgasında yer alan disklerin sıkışması veya yırtılması sonucu omurilik veya sinir köklerine baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Diskler omurlar arasında bulunan yastıkçık gibi görev yaparlar ve omurların hareket etmesini sağlarlar. Ancak, bazen diskler yırtılarak içindeki jelatinimsi madde dışarıya doğru çıkabilir ve sinirlere veya omuriliğe baskı yapabilir. Bu durumda bel ağrısı, bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Bel kayması genellikle yaşlanma, aşırı kilo, hareketsizlik, yaralanmalar, ağır kaldırma veya genetik faktörler gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bel kayması olan bir kişi, durumun ciddiyetine bağlı olarak farklı semptomlar yaşayabilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaçlar, fizik tedavi, egzersizler, epidural steroid enjeksiyonları ve cerrahi müdahaleler yer alabilir. Bel kayması tanısı konulduğunda, uygun tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomların hafifletilmesi veya ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin Hemen Bize Ulaşın

belkaymasi-2

Bel Kayması Tedavi Yöntemleri

Bel kayması (lomber disk hernisi) tedavi yöntemleri de bel fıtığına benzerlik gösterir. Tedavi seçenekleri, hastanın semptomlarına, bel kaymasının boyutuna, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri bel kayması için kullanılabilir:

Ek olarak, hastaların sigara içmemesi, aşırı kilolu olmaması, düzenli egzersiz yapması, doğru vücut mekaniği kullanması ve yeterli uyku almaları gibi yaşam tarzı değişiklikleri de bel kayması tedavisinde önemlidir.

30

30 Yıldan fazla tecrübe

5

Profesyonel Ekip

5,586

+ Mutlu Müşteri

100

100% Müşteri Memnuniyeti